Co stojí za erektilní dysfunkcí?


Erektilní dysfunkce neboli impotence. Tak se nazývají poruchy erekce. Zahrnují to, kdy muž nedokáže udržet svou erekci nebo ji mít ostatečnou na to, aby proběhl plnohodnotný sex.

Potíže s erekcí nemusí být hned důvod k obavám. Pokud ale problémy trvají příliš dlouho, mohou ovlivnit vaše sebevědomí, být zdrojem vysokého stresu, a také negativně ovlivnit váš vztah s partnerkou nebo partnerem. Mimo to, problém s udržením erekce, nebo jejím dosažením, může signalizovat i jiné, závažnější zdravotní problémy, které mohou vyžadovat důslednou léčbu.

pár

Proto, pokud u vás potíže přetrvávají, doporučujeme vyhledat lékaře. Je možné, že se stydíte, ale děláte to pro své zdraví, a lékaři jsou na podobné problémy svých pacientů více než zvyklí. Někdy je léčba velmi snadná, někdy dokonce postačí změna vašeho režimu, čímž napravíte svou schopnost dosáhnout erekce.

Jaké jsou tedy příznaky erektilní dysfunkce? Mezi ně řadíme:

  • Potíže dosáhnout erekci
  • Potíže udržet si erekci po dostatečně dlouhou dobu
  • Snížené libido a chuť na sex

Jaké mohou být příčiny těchto problémů? Sexuální vzrušení a erekce je komplexním procesem, který spojuje mozek, cévy, hormony, nervový systém a svaly. Jakákoliv nerovnováha v jednom systému může způsobit, že nebude pro vás možné dosáhnout erekce.

erekce

Příčin tedy může být opravdu mnoho. Mezi jiné zdravotní problémy, které mohou stát za potížemi s vaší erekcí, řadíme například onemocnění srdce, aterosklerózu, vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, cukrovku, obezitu, Parkinsonovu chorobu, užívání některých léků, kouření, nadměrné pití alkoholu, užívání drog, poruchy spánku, nádorové onemocnění, operace nebo úrazy týkající se pánve nebo míchy, nízká hladina testosteronu, deprese, úzkosti, jiná psychická onemocnění, dlouhodobý a vysoký stres nebo i problémy ve vztazích.

Mezi rizikové faktory pak řadíme kouření, užívání alkoholu, obezitu, špatnou životosprávu, nedostatek pohybu, nedostatek odpočinku a nadměrný stres.