Rekonstruujeme podkroví rodinného domu

Lidé, kteří si pořídili rodinný dům anebo rekreační objekt se sedlovou střechou o strmějším sklonu mají možnost využít půdní prostory k výstavbě podkrovních místností. Je to představa velmi lákavá zejména tam, odkud je z půdy zajímavý výhled do krajiny. Výstavbám podkroví se věnuje celá řada odborných publikací a také návodů, jak to provádět svépomocí. Skutečně to není nic složitého, pouze potřebujete znát některé technické detaily, abyste nic nepřehlédli a nepodcenili. Kupříkladu důkladnou izolaci střešních krovů a také parozábranu, aby se ve vnitřních prostorách neudržovala plíseň.

šrouby, podložky a matice

Podkrovní místnosti se dříve obkládaly heraklitem či dřevotřískovými deskami, dnes máme k dispozici sádrokarton a s ním je práce opravdu snadná a rychlá, Během několika týdnů máte komplet hotovo, a ušetříte statisíce za stavební firmu, pouze si zaplatíte materiál.

Co byste však měli vědět a na co rozhodně nezapomenout, je zpevnění trámové konstrukce tak, aby střešní vazba zůstala neporušená a hlavně aby zvládla unést zátěž, která při obkládání sádrokartonem nastane. Připravte se na to, že bude nutné některé trámky zpevnit ocelovými pásky a zajistit, aby se nerozjížděly a aby i nadále plnily svou funkci.

výstavba krovů

Někdy je zapotřebí odříznout některou z kleštin anebo posunout hambalek o něco výš, případně odstranit sloupky a vzpěry a tím pádem se změní rozložení sil, které působí na konstrukci krovu. Toto není žádná legrace, protože pokud někde uděláte chybu, může to znamenat zřícení celé střechy a narušení statiky objektu.

Buďte proto ostražití a pořiďte si včas ocelové pásy, jimiž zajistíte pevnost krovů. Budete k tomu potřebovat závitník M12 a pomocí šroubových spojů vytvoříte natolik pevné spoje, které unesou i extrémní zátěž v případě betonových střešních tašek a později případně napadaného těžkého sněhu.