Retro venkovní hry

Narodila jsem se v době, kdy ještě nebyli počítače a ani mobilní telefony. Říkáte si, jak jsme mohli bez těchto věcí fungovat, vždyť to musela být hrozná nuda, omyl mnohem víc času jsme trávili venku, kde jsme se vždy dokázali zabavit. Měli jsme různé dětské hry, cvrnkali se kuličky, skákal se panák a mnoho dalších. Třeba takové skákání přes gumu a stačila k tomu jen obyčejná prádelní guma. Dvě děti si stoupli proti sobě a natáhli si gumu přes kotníky, třetí skákal určenou sestavu, pokud se spletl hráči se vyměnili. Postupně se guma zvyšovala až do pasu, vyhrál ten, kdo jako první odskákal všechny stupně bez chyby.

skákání gumy

Pokud se sešlo víc dětí, hrálo se třeba na babu, na schovávanou, pan čáp ztratil čepičku, Honzo vstávej nebo cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum. Že to neznáte? Při hře pán čáp ztratil čepičku, se děti postaví do kruhu a jeden si stoupne dovnitř kruhu a dělá čápa, odříkává přitom říkanku, pan čáp ztratil čepičku, měla barvu barvičku a ukáže na některé dítě, které musí rychle říct nějakou barvu, poté se děti rozprchnou a snaží se barvu najít, kdo barvu nenajde, nebo jí najde jako poslední dělá čápa. Při hře Honzo vstávej si jeden hráč stoupne do cíle, ostatní hráči si stoupnou do řady asi deset metrů od vyvolávače, vyvolávač vyvolává postupně hráče otázkou Honzo vstávej, hráč odpoví otázkou, kolik je hodin? Vyvolávač mu odpoví třeba pět čapích a hráč musí udělat pět kroků jako čáp. Vyhrává ten, kdo se jako první dostane do cíle.

hra s míčem

Cukr, káva, limonáda je podobná jako Honzo vstávej, jeden hráč si stoupne do cíle, ostatní si stoupnou asi tak deset metrů od něj, hráč v cíli se otočí zády a odříkává říkanku, ostatní se snaží během říkanky doběhnout do cíle, jakmile říkanka skončí, hráč se otočí a ostatní musí zůstat stát, vyhrává ten, kdo doběhne první. Oblíbené byli také hry s míčem, kluci hráli většinou fotbal a děvčata si házela školku s míčem, míč se házel o zeď a během házení a chycením bylo vždy potřeba něco udělat, třeba tlesknout a chytit, nebo otočit se a chytnout. Pokud si chtěli kluci a holky zahrát s míčem společně, hrála se většinou vybíjená. Věřím, že starší generace si zavzpomínali společně se mnou a mladší se třeba inspirovali jak zabavit svoje děti.