Víte, jak se vybavit na turistiku?

Turistika patří mezi nejoblíbenější pohybové aktivity u nás a ono se není ani čemu příliš divit. Může jí totiž provozovat každý bez rozdílu věku či fyzické kondici. Navíc k její provozování nepotřebujete žádné speciální vybavení, jak je tomu například u jiných sportů. Jediné, s čím si vystačíte, jsou kvalitní turistické nebo trekové boty. Bez čeho dalšího se na horských túrách neobejdete?

Turistické boty

Kvalitní základ

Pokud se vydáváte do hor jen na jednodenní výlet, asi toho příliš potřebovat nebudete. Ovšem ani v takovém případě se nevyplatí podceňovat přípravu. Ještě před cestou si důkladně projděte trasu, vytyčte důležité cíle a nastavte přestávky na odpočinek. Mějte v záloze i místa, na kterých je možné trasu zkrátit, případně zjednodušit. To platí hlavně v případě, kdy zatím nemáte s turistikou a horským terénem příliš mnoho zkušeností. Pochod v náročném terénu totiž může leckoho velmi snadno unavit.

Základem je určitě kvalitní obuv, speciálně určená pro pochod v náročném terénu. Boty by měly mít hrubší vzorek podrážky, který napomůže k snadnější a bezpečnější chůzi na nezpevněných a mnohdy kluzkých cestách. Zapomenout byste samozřejmě neměli ani na čepici a rukavice. To platí i v případě, kdy se vám zdá na toto vybavení ještě příliš teplo. Mějte na paměti, že v horách to pořádně fouká. Navíc počasí je poměrně proměnlivé. Zatímco dole pod kopcem může podzimní slunko ještě příjemně hřát, s přibývající nadmořskou výškou se může objevit první sníh.

Turistická trasa

Oblečení se doporučuje zpravidla vrstvit. První vrstva by měla být funkční a spolehlivě tak odvádět přebytečný pot z těla. Funkční oblečení by mělo rychle schnout a udržovat tělo v suchu a teple. Druhá vrstva odvádí pot a zároveň izoluje. Dokáže tedy udržet teplo, které tělo vyprodukuje. Poslední vrstva pak chrání před větrem a případným deštěm.