Ženské dny – jak se chránit?

Menstruace pro nás není nic příjemného, ale je to naše nedílná součást. To, že menstruace probíhá, je pro nás také znamení, že naše tělo správně funguje, a že jsme schopné mít dítě. Proto bychom se měli naučit s menstruací žít a brát ji prostě jako součást našich životů.

Jaké tedy máme možnosti při menstruaci?

Vložky

Asi tou nejvíce klasickou ochrannou pomůckou jsou vložky. Na trhu je jich mnoho druhů. S křidélky, bez křidélek, slipové, tenké, velmi silné, které se používají na noc a podobně. Jejich výhodou je dostupnost v každém obchodě, poměrně nízká cena, i když to závisí od značky a snadná manipulace. Za nevýhodu někteří považují látky, které se používají při výrobě vložek a taky velké procento odpadu, které používáním vložek měsíčně vyprodukujeme.

vložky

Tampóny

Druhá nejčastěji používaná pomůcka. Tampóny jsou skvělé zejména pro slečny a ženy, které nechtějí být při menstruaci ničím omezovány. S tampóny mohou sportovat, plavat a zkrátka dělat všechno co chtějí. Jejich výhodou je skladnost, výběr z mnoha velikostí a cena. Nevýhodou je ale komplikovanější aplikace (pokud nemáte aplikátor) a především riziko, i když nízké, anafylaktického šoku.

Menstruační kalhotky

Menstruační kalhotky získávají čím dál větší oblibu, především proto, že při jejich používání se nevyprodukuje žádný zbytečný odpad. Výhodou je také cena. Sice za jedny kvalitní kalhotky dáte více než za balíček vložek, ale poté už měsíčně nedáváte žádné peníze navíc. Kalhotky jsou na nošení pohodlné a nemusíte se bát nějaké nehody, jelikož existují i menstruační kalhotky pro silnou menstruaci.

menstruační kalhotky

Kalíšek

Kalíšek si získal taktéž velkou oblibu, kvůli možnosti opakovaného použití. Pokud se dobře zavede, jedná se o velmi pohodlnou věc, jen je potřeba se s ním naučit zacházet. Nevýhodou pro někoho může být poměrně obtížná manipulace, především v případě, kdy například v zaměstnání máte umyvadlo daleko od záchodových kabinek.